Výfuk, staré kancelářské židle, bicykl, kondomy či retrokoloběžku, to vše v sobotu našli a uklidili z beskydských lesů milovníci hor. Akce Poděkuj horám, kterou organizuje spolek Čisté Beskydy s přáteli, se letos účastnilo opět víc lidí než vloni. Svůj postoj daly najevo i známé osobnosti. Akce proběhla díky podpoře Nadačního fondu RESIDOMO.

Lidé si mohli na celkem 14 sběrných místech v Beskydech vyzvednout pomůcky na třídění odpadu, které věnovala firma MamiArt a vydat se libovolným směrem. Za odevzdaný odpad dostali náramek nebo placku na památku. To ale nebylo vše. Patron akce Dominik Hašek věnoval pro každého sběrače svůj Smarty drink. Kromě pití měli organizátoři pro dobrovolníky i jiná překvapení. Na Pustevnách se mohli svézt lanovkou zdarma, kuchaři z hotelu Sepetná zase napekli  buchty. Na Ostravici se dokonce hrálo a zpívalo. Sběrné místo symbolicky v 9 hodin ráno otevřel Mirai Navrátil s kapelou Mirai, která přímo v lese odehrála krátký unplugged koncert.

Nejdřív se děkovalo horám, pak lidem

Všichni, kteří v sobotu udělali dobrý skutek, byli na oplátku odměněni na afterparty Čistých Beskyd, kterou podpořila obec Čeladná, firma RESIDOMO a také Lesy ČR. Mimo skvělého koncertu skupiny Fleret, Tomáše Bocka, Pokáče či Los Pedros se dočkali vynikajícího guláše, který pro ně zdarma navařil hotel Park Inn. K tomu jim věnoval pivovar Koníček několik beček piva. Na akci přijeli hráči hokejového klubu AZ Havířov.  Ti se nejen osobně účastnili sběru, ale spolu s dobrovolníky sehráli jedinečný benefiční zápas. Nadační fond RESIDOMO pak jejich úsilí odměnil částkou 32 tisíc, kterou si převzali zástupci hendikepovaných sportovců z Havířova.

V lesích jsou opravdové „skvosty“

Na afterparty se hodnotily úlovky, lidé v beskydských lesích získali. A byly opět velmi překvapivé. V lese se našly věci, ze kterých by se dala vybavit kancelář, dokonce jsme objevili boty nebo brýle. Vedle častých papírků od Hašlerek se našlo i velké množství použitých kondomů. Čelovku od sportovní speciálky TOBI sport za nejkurióznější nález ale nakonec získal Marek Ptáčník, který s dětmi „ulovil“ retro koloběžku na Morávce.

 

Akce se příští rok uskuteční 8. května a organizátoři opět slibují řadu překvapení pro ty, co se zapojí.