Důkazem toho, že bydlet „ve svém“ neznamená jen mít kde přespat, je Kateřina Turoňová z Karviné. Ta díky programu CESTA DOMŮ 2019 Nadačního fondu RESIDOMO na svém novém začátku po životě v ústavní péči poznala všechna úskalí reality a pojala je jako nové výzvy.

Katce je 25 let. Na jaře letošního roku získala díky pomoci Domu na půli cesty a programu CESTA DOMŮ možnost získat dotaci na pronájem bytu. Tu také využila a díky Nadačnímu fondu RESIDOMO tak může nyní v klidu, bez velké finanční zátěže a v plně vybaveném bytě samostatně žít. Považuje za štěstí, že má bydlení v hezké lokalitě, s klidnými sousedy a s veškerými službami ve vzdálenosti několika kroků.

Od dětství znala jen dětský domov a po dosažení zletilosti Dům na půli cesty. Měla zde své zázemí, teplé jídlo a mnoho lidí kolem sebe. Chyběla jí ale výchova směrem k samostatnosti, to stejně jako každému člověku, který nepoznal skutečný rodinný život. Různá úskalí poznala hned v prvních dnech v reálném světě bez vychovatelů, kdy už ji nikdo do ničeho netlačil. Motivaci musela najít sama v sobě. A stejně tak pocit zodpovědnosti, kdy je třeba si naplnit lednici, zaplatit včas nájem, musela mít také stabilní prací a finanční jistotu.

Po pár měsících se jí to povedlo. Podle slov Kateřiny program CESTA DOMŮ neznamená jen mít kde bydlet. Je to příležitost najít v sobě odhodlání k lepšímu životu, sebejistotě a především zodpovědnosti. Protože už jen nepřijít o tak hezký byt a neznevážit něčí dobrý skutek je ta největší motivace.