V roce 2017 se maminka pětileté Justýnky Kurowské dozvěděla o Nadačním fondu RESIDOMO. Neváhala, podala žádost o finanční příspěvek na rehabilitační pomůcku pro svou handicapovanou dcerku a dobrá věc se povedla. Justýnka dostala svůj iPad, který pro ni byl lékaři doporučen jako ideální zařízení pro procvičování rukou a očí. Jak příběh Justýnky začal a jak pokračuje dnes po dvou letech?

Když byla Justýnka půlroční miminko, začali rodiče ze dne na den pozorovat její odlišnost od jiných, čilých a na první pohled prospívajících dětí. Lékaři jí v té době diagnostikovali dětskou mozkovou obrnu a centrální svalovou hypotonii. Postupem času se k vážným obtížím navíc přidal i strabismus, tedy oční vada. Dnes potřebuje Justýnka nepřetržitou 24hodinovou péči a každodenní cvičení. Velkým pomocníkem jí je mimo jiné terapeutické pomůcky, knihy a drobné předměty, kterými cvičí jemnou motoriku, právě zakoupený iPad. Ten jí lékaři doporučili kvůli speciálním aplikacím, které jsou kompatibilní právě jen s tímto zařízením. Nabízí mnoho her a programů, se kterými může procvičovat motoriku rukou, senzoriku a práci očí. Maminka Justýnky tehdy požádala o finanční příspěvek Nadační fond RESIDOMO. A ten se rozhodl podat pomocnou ruku.

Na začátku se vše mohlo zdát jako klišé. Že pokrok u Justýnky po dvou letech práce s iPadem skutečně nastal, potvrzují nejen rodiče Justýnky, ale také její lékaři. Ze zdrženlivé dívenky, která neustále odtahovala ruce a držela se v ústraní, je sebevědomější slečna. Hybnost rukou a prstů je znatelná a zlepšila se také její fixace očí. Práce s iPadem jí pomohla i v mentálním rozvoji. Sama od sebe si notuje, vypráví básničky a pohádky a při prohlížení fotek z rodinných výletů procvičuje paměť,  řečnické dovednosti a zapojuje fantazii. Justýnka je zkrátka důkazem toho, že zdánlivě malá věc může opravdu pomoci a vytvořit svůj příběh, který stále trvá. A my jsme rádi, že jsme mohli být součástí tohoto příběhu.