Po dětském domově si Martina Štěpánková nanečisto zkusila život v jednom z tréninkových bytů Nadačního fondu RESIDOMO. Zde nabrala potřebné sebevědomí, utříbila si hodnoty a rozhodla se žít samostatně. V tom jí pomohl program S NÁMI DOMŮ a přispěl tak k nové cestě dalšímu mladému a nadějnému člověku. Nyní Martinu a Nadační fond RESIDOMO spojuje ještě mnohem více než jen účast na dvou nadačních programech.

Martině bylo pouhých 16 let, když se rozhodla vzít svůj život v nefunkční rodině do vlastních rukou a dobrovolně požádat o umístění do dětského domova. Věkem ještě dospět nestačila, svojí mentalitou a postojem v těžkých situacích ano. Následujících pět let tak strávila ve společnosti vychovatelů a jiných mladých lidí s podobně těžkým osudem. Ačkoliv si zde našla mnoho přátel, toužila po změně. A měla štěstí. Havířovský dětský domov, kde žila, byl zapojen do programu TRÉNINKOVÉ BYTY Nadačního fondu RESIDOMO. Díky tomu jednou nohou vstoupila do světa za zdmi domova a zkusila si život “ve vlastním” bytě. Tento program avšak úplnou samostatnost kvůli každodennímu dohledu vychovatelů dopřát nemůže. Martina se proto po půl roce rozhodla pro ten opravdový samostatný život, ve kterém si musí svoje živobytí opravdu zajistit sama.

   

Tak se její příběh náhle objevil v programu S NÁMI DOMŮ. Zapojila svůj proaktivní přístup a našla byt v havířovské části Prostřední Suchá. Protože se tam cítila jako doma, podala si žádost. Nadační fond RESIDOMO jí vyšel vstříc, byt pro ni zajistil a spokojený život dalšího mladého člověka mohl začít. Martina je nyní samostatná, navíc zvládá denní studium oboru Speciální pedagogika na univerzitě v Olomouci, přivydělává si v mezičase brigádami a je šťastná. Život na vlastních nohou je pro člověka jejího temperamentu a odhodlání to pravé.

Možná právě díky její pozitivní povaze spolupráce s Nadačním fondem RESIDOMO pokračuje ještě v dalším směru. Stala se tváří projektu RESIDOMO vás veze domů, který je součástí každoročního festivalu Colours of Ostrava. O tom se ale více můžete dočíst v jednom z předchozích článků. Martina je zkrátka důkazem toho, že kde je vůle, tam je cesta.