Když se řekne „youtubeři“, vybaví se většině lidí současný fenomén a celá řada idolů dětí a teenagerů. Nejde ale jen o sledování videí na telefonu nebo televizi. Když se fenomén youtuberů spojí se spolkem ADAM pro autistické děti a projektem podpořeným Nadačním fondem RESIDOMO, vznikne z toho velmi prospěšná věc.

Před dvěma lety se na stole Nadačního fondu RESIDOMO objevila žádost o dotaci s názvem „Youtubeři a ADAM jsou cool“. Tento projekt dorazil z havířovského spolku ADAM – autistické děti a my. Spolek má již řadu let dveře otevřené pro všechny děti, které trpí poruchou autistického spektra. Tyto děti nejsou na první pohled od ostatních nijak odlišné. Navíc bývají často intelektuálně na vysoké úrovni, ale potřebují speciální vyžití a pochopení v těžkých chvílích, především při nepříčetnosti a úzkostných reakcích na různé běžné podněty z okolí. Spolek ADAM autistickým dětem nabízí přesně takové zázemí, jaké potřebují. A to nejen v podobě terapeutických kroužků, výletů a oblíbených pobytů bez rodičů, kde se o sebe musí z velké části starat samy, ale také zábavných akcí.

   

Jednou z aktivit byl právě projekt „Youtubeři a ADAM jsou cool“, který byl organizačně na vysoké úrovni. Akci doprovázel moderátor Hitrádia Orion Kuba Ohnutek a hlavní hvězdou byl youtuber Karel Kovář alias Kovy. Ten je sice oblíbený především mezi dětmi a teenagery, ale dobře bavil také rodiče. Kovy totiž tematicky směřuje k zásadám dobrého chování, dodržování pravidel společnosti nebo třeba učení. Pro děti tato akce měla ale mnohem větší význam. Musely totiž pozvat své kamarády, spolužáky a rodinu. Tím nejen překonaly své nulové ambice a tendence být spíše v ústraní, ale jako bonus trávily čas na akci s vrstevníky a měly možnost na svůj handicap zapomenout.

Co je na projektu to nejlepší? Především jeho dlouhodobý efekt. Děti na akci stále vzpomínají a ke Kovymu vzhlížejí ještě více. Z témat, kterým se na akci věnoval, si děti odnesly to nejlepší a často o nich diskutují. Navíc, když tráví čas u počítače, tak to pro ně má určitý přínos do života. Pro Nadační fond RESIDOMO je velkým potěšením, že takové projekty mají dlouhodobý efekt a přinášejí dětem radost a ponaučení do života.