Začátek léta byl v Porubě ve znamení bylinek, a to s levandulí v hlavní roli. Akci s názvem Slavnosti levandule a jiných bylin za finanční podpory Nadačního fondu RESIDOMO uspořádal spolek SEN plus pro všechny místní nadšence, kteří se o této bylině chtěli dozvědět více nebo si přáli něco hmotného s levandulovou tématikou odnést domů. To vše navíc s ryze ostravským doprovodným programem.

Spolek SEN plus se rozhodl představit fialovou bylinku v jiném světle, než jak ji zná většina z nás. V neděli 23. června na porubském Alšově náměstí se tak všichni návštěvníci Slavností levandulí seznámili nejen s léčivými účinky levandulí, ale také s dalšími možnostmi jejich využití. Nadšení z levandulí se na návštěvníky přeneslo především díky místním pěstitelům, prodejcům a vystavovatelům. Ti se stali pro všechny příchozí studnicí mnoha zajímavých informací. Každý návštěvník byl navíc obdarován kytičkou čerstvé levandule. Prostor dostali také doposud málo prezentovaní řemeslníci a odborníci na bylinky, kteří ve stáncích prezentovali výrobky od sušených čajů, tinktur až po výrobky s motivem levandule nebo dalších bylinek.

   

Do akce se zapojily také děti. Žáci porubských základních škol vytvářeli soutěžní obrázky na téma „Levandule očima dětí“. Všechna díla byla na místě vystavena a návštěvníci pro ně mohli průběžně hlasovat. V polovině akce pak byl vyhlášen autor vítězného obrázku. U dětí, vyučujících i veřejnosti soutěž vzbudila tak velké nadšení, že se již mezi nimi mluví o jejím pokračování. Slavnost by ovšem nebyla tou pravou slavností bez pořádné hudby. Velký ohlas měl ostravský písničkář a heligonkář Václav Fajfr, který svým vystoupením „od podlahy“ strhl pozornost návštěvníků i kolemjdoucích. Milým zpestřením programu bylo také vystoupení porubských mažoretek ELITÉ.

Kromě bylinek byl zviditelněn především samotný spolek SEN plus. Jeho činnost pod heslem „Váš sen, náš výrobek“ nebyla doposud širší veřejnosti příliš na očích. Díky akci se ale mohli všichni návštěvníci s aktivitami seznámit a podpořit činnost, která stojí na principu zaměstnávání osob se zdravotním postižením. Ti zpracovávají takzvané „upcyklované“ materiály, ze kterých by se za běžných okolností stal odpad. Zbytky kůže či látek tak neskončí v popelnici, ale vyrobí se z nich krásné nové věci s novým využitím. Navíc s přidanou hodnotou ruční práce a podporou invalidních a handicapovaných lidí.

Sečteno a podtrženo, pod titulkem notoricky známé vonné levandule se podařilo do povědomí ostravské veřejnosti dostat hned několik dobrých věcí. To je důvodem, proč se organizátoři už nyní chystají na druhý ročník slavností a věří v ještě větší návštěvnost a pozitivní ohlasy.