Ze sdílené lednice u havířovského centra Lučina se spolku Save Food povedlo vytvořit v krátké době fenomén. Lidé si do chladničky zvykli nosit nespotřebované potraviny a darování jídla potřebným se tak stalo dobročinným zvykem. Mimo to se spolek zaměřuje na plýtvání jídlem v restauracích v novém projektu nazvaném Jídlo není odpad.

Vše to začalo před lety, kdy se vedoucí spolku Gracián Svačina dozvěděl, kolik nezávadného jídla musí restaurace zcela zbytečně, avšak podle předpisů, denně vyhodit. Společně se svou ženou se rozhodli založit spolek, který funguje jako nezisková organizace Save Food. Jak jsme již dříve psali, od léta loňského roku je u centra Lučina v Havířově za podpory Nadačního fondu RESIDOMO v provozu sdílená lednice. Lidé do ní potřebným lidem odnášejí potraviny, které by nestačili spotřebovat. Obyvatelé z okolí si rychle zvykli dát přidanou hodnotu svým rutinním činnostem a udělat navíc dobrý skutek. Procházku s pejskem nebo vynášení odpadků tak spojují s darováním potravin, které by jinak o pár dní později skončily v kontejneru.

 

Manželé Svačinovi současně pracovali i na dalším projektu s dobrou myšlenkou. K tomu je přivedlo jediné číslo: 2 700 kilogramů. Přesně tolik jídla ročně totiž vyhodí jedna restaurace s nabídkou poledního menu nebo hotových jídel. Jejich vizí bylo, že nesmyslné vyhazování potravin řízené platnými zákony nemůže pokračovat. Gracián Svačina s manželkou proto oslovili havířovské restaurace s projektem nazvaným Jídlo není odpad. Není překvapením, že se setkali jen s pozitivními ohlasy. Od května 2018 tak za pomoci dobrovolníků svážejí do místní Armády spásy zbylá jídla z celkem patnácti aktivně zapojených restaurací. Měsíčně je to zhruba 300 ušetřených porcí hotových jídel, od svíčkové na smetaně až po bio pohankovou kaši nebo saláty.

Solidarita v rámci projektu nezná mezí. Mezi zúčastněnými restauracemi se najdou i takové, které nabídly vlastní odvoz jídla nebo zapůjčily převozové gastronádoby. Do akce se zapojují také firmy, které věnují občerstvení z rautů nebo například cukroví z vánočních večírků. V červnu loňského roku se s pomocí přidal také Nadační fond RESIDOMO. Díky grantu v rámci programu Pro REGION mohl spolek zakoupit další pomůcky a chybějící transportní nádoby potřebné k převozu. Téma záchrany jídla pro potřebné se dostalo dokonce až na divadelní sféru. V Centru Lučina v Havířově proběhlo přestavení Lednice plná smíchu, kterou ztvárnilo umělecké seskupení All Imp. Vstupné na toto divadelní představení bylo vysloveně tematické: potravina věnovaná do sdílené lednice. Jsme skutečně rádi, že i díky naší podpoře je Havířov jedním z prvních měst, jehož obyvatelé a podnikatelé dali stopku plýtvání jídlem.