Kozmice na Hlučínsku jsou široko daleko známé svým sborem dobrovolných hasičů a jejich srdcem otevřeným pro požární sport. Nenápadná, avšak svou historií pestrá obec ve Slezsku, letos oslaví již 115 let požární ochrany. Za tu dobu si členové kozmického sboru připsali na účet mnoho nejen sportovních úspěchů.

Kdo zná oblast Hlučínska, tzv. „Prajzskou“, spojí si ji s pracovitostí, odolností a houževnatostí tamních obyvatel. Právě zde se nachází Kozmice, malá obec se zhruba 1820 obyvateli a historií dlouhou více než 670 let. Jak naznačuje obecní znak, který připomíná patrona obce a hasičů sv. Floriána, významnou součástí obce je Sbor dobrovolných hasičů. Tradice místní požární ochrany má své kořeny již před 115 lety a se stejnou oddaností se tomuto poslání členové sboru věnují dodnes. Ne nadarmo získal SDH Kozmice v roce 2014 titul Dobrovolní hasiči roku udílený Českým rozhlasem Ostrava. Mezi stovkou členů jsou muži, ženy a dokonce i děti. Nejen, že je část z nich neustále v pohotovosti pro nutné výjezdy a zásahy. Jsou také nápomocni při obecních akcích a reprezentují barvy Kozmic v požárním sportu. To vše s opravdovou “prajzskou” houževnatostí.

   

Požární sport má být pro členy hasičské jednotky fyzickou průpravou. V současnosti se ale stal oblíbenou sportovní disciplínou i pro ženy a děti různých věkových kategorií. V rámci soutěží v Moravskoslezském kraji reprezentují Kozmice týmy mužů, žen a mladších a starších žáků. Zejména tým žen má za sebou výrazné a opakující se úspěchy. V roce 2017 a 2018 získaly kozmické závodnice titul mistryň Moravskoslezské ligy v požárním útoku, mistryň Noční hlučínské hasičské ligy a titul vicemistryň Moravskoslezského poháru. V roce 2019 se jim povedlo rozšířit řadu zlatých trofejí a vyšplhat v Moravskoslezském poháru až na první místo. Velké úspěchy bylo zapotřebí ocenit, a tak Nadační fond RESIDOMO udělil týmu žen finanční dotaci, díky které se nyní mohou pyšnit v nových týmových bundách. Dobré věci je třeba podporovat, především, když jde o tak srdečnou věc. Ať už v podobě tolik důležitého sboru dobrovolných hasičů oddaného pomoci ostatním, nebo požárního sportu, který pravidelnými tréninky a závody stmeluje lidi a vede také děti ke zdravému pohybu.